wtorek, 23 marca 2010

Szynka w słodko-ostrej glazurze

Od pewnego czasu z naszej lodówki całkowicie zniknęły kupne wędliny, a na ich miejscu pojawiły się gotowane i pieczone mięsa. Najczęściej eksperymentuję z szynkami. Jakiś czas temu przedstawiałam już jedną propozycję. Dziś szynkowy mix Nigelli. Mix ponieważ do jej zrobienia zainspirowały mnie aż dwa jej przepisy na szynkę. Ugotowałam ją wg przepisu na Aromatyczną Szynkę z "Nigelli Świątecznie", natomiast glazura pochodzi z przepisu na Szynkę w Coca-Coli z "Nigella Gryzie".

Mięso nadaje się zarówno jako ciepłe danie obiadowe (u mnie z dzikim ryżem podanym ze świeżą miętą i masłem - cudna kompozycja!) a następnego dnia wyśmienicie pasuje na zimno do kanapek. Polecam!



Składniki:

2-2,5kg szynki bez kości
250ml czerwonego wytrawnego wina
1 duża cebula, przekrojona na pół
2 ząbki czosnku w łupinach
1 główka kopru włoskiego, przekrojona na pół (u mnie bez tego składnika)
2 owoce anyżu gwiazdkowego
1 łyżka nasion kolendry
1 łyżka nasion kopru włoskiego
1 łyżka ziaren kolorowego pieprzu
woda

Glazura:

1 czubata łyżka melasy (można zastąpić miodem)
2 łyżeczki musztardy
2 łyżeczki cukru trzcinowego demerara



Wszystkie składniki (z wyjątkiem składników glazury) wkładamy do garnka ustawionego na kuchence, ale nie na ogniu (w razie potrzeby szynkę obwiązujemy sznurkiem by nabrała odpowiednich kształtów). Zalewamy wodą, tak aby przykryła szynkę. Włączamy palnik i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy ogień, przykrywamy częściowo pokrywką i gotujemy ok 2,5 godziny.

Rozgrzewamy piekarnik do 240 stopni. Szynkę delikatnie wyjmujemy na deskę i dajemy jej przestygnąć do momentu gdy można ją dotknąć nie parząc sobie przy tym palców. Przygotowujemy glazurę łącząc ze sobą wszystkie składniki. Szynkę przekładamy do brytfanki wyłożonej folią. Za pomocą pędzelka rozprowadzamy glazurę po szynce. Wkładamy do piekarnika i pieczemy ok 10 minut lub do momentu gdy glazura się przyrumieni i pojawią się na niej pęcherzyki powietrza.

Jeżeli szynkę gotujemy za dnia, a chcemy ją podać wieczorem, po ugotowaniu pozostawiamy ją do całkowitego wystygnięcia. Godzinę przed podaniem nastawiamy piec na 180 stopni, rozsmarowujemy glazurę i pieczemy przez 30-40 minut.

Smacznego!

4 komentarze:

cozerka pisze...

jest 22:00 to niemoralne takie przysmaki wrzucać o tej porze!

Jest piękna! a ja dawno po kolacji......

asieja pisze...

uwielbiam, gdy Mama upiecze szynkę na kanapki
jest tysiąc razy lepsza od wszystkich kupnych wędlin

GastroMonia pisze...

Też robiłam tę szynkę. Bardzo mi smakuje:) fajne fotki:)

Ewelina Majdak pisze...

Przepiekna!
I ja chyba ta szynke upieke na swieta wlasnie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...