wtorek, 6 października 2009

Tatterowiec

Od prawie roku piekę chleb na zakwasie. Gdy okazało się, że pobliskie piekarnie mają z dnia na dzień coraz gorsze wypieki, które nie dość, że źle smakują to jeszcze psują się nad zwyczaj szybko zaczęłam szukać alternatyw. Najpierw oddalonej od domu piekarni, potem przepisów na proste chleby, aż wreszcie dostałam od znajomego zakwas.

Mam tą kiepską cechę, że na chleb łapię ochotę w jednej chwili...a chleb jak to chleb w jednej chwili się nie robi. Przygotowanie chleba (szczególnie na zakwasie) wymaga czasu, czasu, czasu...i jeszcze spokoju. A ja bywam narwana i niecierpliwa. Dlatego też wybieram proste przepisy na proste chleby, bez dodatków, bez udziwnień, lekko kwaskowate, z wyraźnymi dziurami i o konkretnym smaku, takie które mogę zrobić w miarę szybko.

Próbowałam już chleba zaparzanego (który robię najczęściej i w różnych wariantach), następnie orkiszowego na miodzie i najłatwiejszego z prażonym słonecznikiem. Ostatnio do repertuaru wypieków dołączył razowiec na specjalne zamówienie (o którym będzie później) i tatterowiec o którym dziś.


Tatterowiec ma szansę zostać naszym chlebem codziennym robi się prosto a smakuje....smakuje jak niebo i to nie tylko pierwszego dnia, ale następnego i następnego...
Przepis Tatter cytuję za Dorotą z Moje Wypieki (podaje metodę dla maszynistów)

Składniki:
400 g zakwasu żytniego
150 ml wody
100 g maki żytniej razowej
300 g mąki pszennej chlebowej
1 łyżka soli
pół łyżeczki cukru demerara

* jeśli zakwas jest młody można dodać 1 łyżeczkę suchych drożdży (nie dodawałam)
** ilość użytej wody należy uzależnić od gęstości zakwasu

Wszystkie składniki wymieszać, wyrobić (ciasto ma być lepkie i luźne). Pozostawić w cieple do wyrośniecia na 1 godzinę, przykryte lnianą ściereczką. Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić/wymieszać, przełożyć do foremki wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami. Wierzch posmarować oliwą. Przykryć ściereczką i pozostawić do kolejnego wyrastania (kilka godzin, do podwojenia objętości, uważając by ciasto nie przerosło).
Przed pieczeniem posypać makiem, otrębami, płatkami. Wstawić do zimnego piekarnika, nastawić temperaturę 200ºC, piec 60 minut. Spryskać kilkakrotnie, jak piekarnik będzie nagrzany.
Studzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba wg kolejności: mokre, sypkie, na końcu ewentualne drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough' (około 1,5 h). Po tym czasie ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować wg powyższego przepisu.


Smacznego :)

1 komentarz:

Tatter pisze...

No prosze, i znalazlam go tez u Ciebie - bardzo sie ciesze i gratuluje wypieku. Wyglada znakomicie! :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...